Световен ден на придържането към медикаментозната терапия


27 март 2025 г, Първият Световен ден за повишаване на информираността за значението на придържането към лечението за постигане на оптимален контрол на артериалната хипертония и превенция на сърдечно-съдови заболявания

Хипертонията  засяга над 1.5 милиарда души по цял свят и представлява значително бреме за системите на здравеопазване. Световната Здравна Организация е обявила хипертонията за обществена здравна криза. Степента на контрол на артериалното налягане в световен мащаб остава ниско, от порядъка на 35% (WHO report 2023).

Данни от клинични проучвания показват, че употребата на съвременни терапии осигурява много по-ефективен контрол на артериалното налягане в глобален мащаб.

Една от основните пречки пред подобряването на контрола на артериалното налягане е субоптималното придържане към антихипертензивното лечение, което засяга над 50% от пациентите (WHO report 2023).

В рамките на Конгреса на Международното дружество по хипертония в Картахена, Колумбия, на 22 септември 2024, Проф.  Уилямс и  Проф. Аристизабал подписаха декларация- призив за действия за подобряване на придържането  към антихипертензивното лечение по цял свят обявявайки 27 март 2025 г. за първият Световен ден за повишаване на информираността за значението на придържането към лечението за постигане на оптимален контрол на артериалната хипертония и превенция на сърдечно-съдови заболявания.

Целта на тази инициатива е да се  поеме ангажимент за съвместна работа и сътрудничество с други страни за повишаване на приоритета за осветляване на мащаба и важността на субоптималното придържане към лечението. Българското Кардиологично Дружество се присъединява към тази инициатива, с перспективата в бъдеще да предложи и подкрепи проекти и  политики , насочени към по-добро разбиране на причините за непридържането към антихипертензивната и СС терапия , както и за намиране на по-ефективни начини за подобряване на терапевтичното придържане и оттам на ефективността в лечението на хипертония при  Българските пациенти. Запознайте се с Декларацията от Картахена и позицията на Българското Кардиологично Дружество:

Повече за значението на придържането, опростяването на лечението и овластяването на пациентите споделят и Атул Патак, Професор по медицина. Ръководител на отделението по сърдечно-съдова медицина в болница Принцеса Грейс, Монако. Член на борда на съвета на Европейското дружество по хипертония и Роза ди Пиньо, Президент Дружество по Хипертония, Португалия.